top
Základná škola Skároš

Odkazy

 Adoptuj si kravičku    Alík

Autoškolák

Bublina

Dobré nápady

Infovekáčik

Omaľovánky

Rexík

Škola hrou

Virtuálne prehliadky

Medzinárodný deň jablka

24. október 2013 - deň jablka na ZŠ Skároš

Práve tento deň si žiaci a učitelia pripomenú medzinárodný deň jablka aj tým, že si k desiate pribalia jabĺčko.

Ojablkovali“ sme celú školu. Najväčší prospech z toho mali hlavne naše žalúdky. Vyrábali sme jabĺčka zo všetkého možného. Z papiera, plastu, rozprávali sme sa o význame jablka pre naše zdravie a.... Jablká sme hlavne papali. Popritom sme vyhodnotili aj súťaž o naj...jablko.

A tu sú výsledky o naj... jablko:

  • NajkrajšieŠimon Buróci
  • NajškaredšieSára Bérešová
  • NajväčšieĽubomír Vranka
  • NajmenšieŠimon Helméczy

Už sa tešíme na našu knihu receptov. Niektoré jablkové koláče sme aj ochutnali a boli výýýýábornéééé. Mňam.

Viac fotografíí nájdete vo fotogalérii v sekcii Jesenné akcie

Súťažili sme o...

Najväčšie, najsmiešnejšie, najmenšie, najzaujímavejšie jabĺčko.

Najzaujímavejší, najnetradičnejší, najlepší recept na jablkový koláč od babičky.

Môžete doniesť nielen recept, ale aj koláč na ochutnanie! Všetky recepty zozbierame a vydáme knižku „Skárošské jablkové recepty“. Knižku si budete môcť zakúpiť na Vianočnej burze.

Tým si znova pripomíname slávnu históriíu Skárošského ovocia, ktoré sa spomína v starej školskej kronike, ku ktorému prispel aj učiteľ školy Eduard Langer.

Jablko - biblia, mytológia, rozprávky, povesti

S jablkom sa spája veľa príbehov. Už v knihe Genezis sa môžeme dočítať o jablku, ktoré Eva, navádzaná Hadom, odtrhal a dopustila sa prvotného hriechu, za čo bola spolu s Adamom vyhnaná z Raja. (zdroj)

Aj v gréckej mytológii sa stretávame s pojmom Jablká Hesperidiek.

Hesperidky spolu s drakom Ladónom strážili záhradu bohov, kde rástli zlaté jablká na strome, ktorý dostala ako svadobný dar bohyňa Héra od bohyne Gaje (Zem). Hrdina Herakles mal v jednej svojej úlohe, ktoré dostal od kráľa Eurysthea, priniesť tri zlaté jablká. Herakles s pomocou Titana Atlanta úlohu splnil a jablká daroval bohyni Aténe, ktorá ich vrátila naspäť Hesperidkám.

Jedno jablko ukradla bohyňa sváru Eris a s nápisom tej najkrásnejšej ho hodila medzi Afroditu, Héru a Aténu. Spor o jablko medzi týmito bohyňami viedol k Trójskej vojne. Tak vzniklo pomenovanie „Jablko sváru“. (zdroj)

Otrávené jablko použila zlá kráľovná aj v rozprávke o Snehulienke.

Podľa legendy práve jablko spadlo na hlavu Isaaca Newtona a priviedlo ho na myšlienku o zemskej príťažlivosti.

Jablko - zdavá výživa, liek

Ľudová múdrosť hovorí:  Každý deň jablko, od lekára ďaleko...

Aj odborníci na zdravú výživu vedia, že jablko prospieva zdraviu, pomáha a povzbudzuje nervový systém. Vysokým obsahom vitamínov a minerálov pomáha jablko posilňovať organizmus.

Účinné látky v jablkách sú najmä: pekltín (polysacharid - zložený cukor), katechínové triesloviny, deriváty kyseliny kávovej, ovocné kyseliny,  cukor, vitamíny, minerálne soli.

Jablká sa môžu užívať pri ľahkých hnačkových ochoreniach. Pektín má vysokú schopnosť napučiavať a viazať vodu, čím prispieva k zahusteniu stolice. Rovnako priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru a zlepšuje zrážanlivosť krvi. Zdrojom pektínov je aj jablčná pálenka – Calvados. Vysoké dávky Calvadosu spomaľujú vstrebávanie živín a tým aj zostup hladiny cukru v krvi po jedle, čím pomáhajú diabetikom. (Prosím neberte to ako dôvod, prečo byť deň, čo deň naliaty - poznámka autora). Pektín pomáha znižovať obsah lipidov - tukov v tele. V dôsledku napučiavaniu pektínov vzniká pocit sýtosti. Šupky zo zrelých jabĺk sa pridávajú do domácich aj liečivých čajov.

Odkazy

 Erb obce Skároš

Metodicko-pedagogické centrum

logo-eu-sf    logo-eu.esf
Logo Nadácia Orange
logo-usske
logo opv    logo-mvsr-kruh
logo MVP-ZS
mrk logo long
Zodpovedne.sk
Prevencia šikanovania

bottom

Vytvorené pre Základnú školu Skároš webmastrom s použitím upravenej šablóny themza. Všetky práva vyhradené!