V jarnom očakávaní

Švitorili lastovičky na kraj mora v diali: „Už by sme zas veľmi rady domov zavítali!“ Mnohí z nás si pamätajú dojímavú báseň zo školských čias. Pripomenuli si ju aj žiaci Základnej školy v Skároši.

Rozľahlá budova stojí uprostred obrovskej ovocnej záhrady. Je ako veľká zážitková učebňa. Deti z tried môžu sledovať šikovné veveričky, bažanty, vyklopávajúce ďatle, kukajúce kukučky, či švitorivé vtáčiky. Tu máme environmentálnu výchovu v priamom prenose. Čo viac si môžeme priať?

Výborné lokálne podmienky využívajú učitelia pri aktivitách detí hlavne v prírodovedných predmetoch. Tak to bolo aj s tohtoročnými slnečnými dňami.

Žiaci celej školy pripravili vtáčikom kŕmidlá, búdky. Šikovné ruky oteckov im vyrobili krásne, i netradičné, vtáčie príbytky a spoločne sme ich upevnili na košaté ovocné stromy. S radosťou sme im dovnútra sypali potravu, semienka a vešali lojové guľôčky. Prvých návštevníkov sme spozorovali už na druhý deň.

Okrem toho sme mali aj ďalšie aktivity. Poznávali sme vyobrazené spevavce, dravce, vodné vtáctvo, sťahovavé vtáky a púšťali si aj ich typické zvukové prejavy. Potešilo nás, čo všetko niektoré naše deti vedia o prírode a ako o tom dokážu rozprávať.

A keby ste nás chceli navštíviť, ste vítaní. Vstup do budovy vás zaujme jarnou dekoráciou a vo vnútri je pestré pokračovanie farieb kvetov, mláďat, barančekov, bahniatok a hyacintov. Pripravili ho deti zo školského klubu pod vedením Mgr. Petry Juhászovej, ktorá je našou „školskou“ aranžérkou. Tento dar spája s krásnym ľudovým umením.

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii školy