Deň zdravej výživy na ZŠ Skároš

16. október Svetový deň zdravej výživy

Október je mesiac, v ktorom sa asi najviac skloňuje slovné spojenie zdravá výživa, či zdravá strava. Väčšina ľudí zdravú výživu podceňuje, ona však môže rozhodnúť o našom zdraví, či chorobe.

Nie každý z nás si pod zdravou výživou predstaví to isté. Niekto si predstaví ovocie a zeleninu, niekto zase mliečne výrobky. Iný zas vidí v tomto slovnom spojení plný tanier chutného, ale nie vždy zdravého jedla.

Nám, učiteľom, záleží na zdraví našich žiakov, na tom aké zvyklosti stravovania si vytvárajú. Preto nám táto myšlienka nie je ľahostajná.

Aj tento rok sme zdravej výžive venovali celý týždeň. Pre žiakov sme pripravili rôzne aktivity na podporu vytvorenia si správnych stravovacích návykov.

Celý týždeň nosili žiaci rôzne druhy ovocia a zeleniny do našej školy. Ovocím a zeleninou sme si skrášľovali výzdobu našej školy.

Červené, zelené, veľké i malé jabĺčka spôsobovali radosť nielen našim očiam. Svojou príjemnou vôňou naštartovali dobrú náladu vo všetkých našich triedach.

Vitamínkovia

16. októbra na Svetový deň zdravej výživy sme, spolu so žiakmi vytvárali, z prineseného ovocia a zeleniny, veselých panáčikov plných vitamínov. Veľa sme sa rozprávali o prospešnosti vyváženej zdravej stravy.

Na tanieroch a táckach naši žiaci vykúzlili nevídané tváre, smailíky, portréty, ba i celé krajinky.

Tieto vitamínové kreácie z ovocia a zeleniny nevyšli navnivoč. To teda nie! Bolo nám ich ľúto, ale za obedom sme si na nich všetci pochutnali.

NAJ jabĺčko

V rámci týždňa zdravej výživy sme na Základnej škole Skároš vyhlásili súťaž o NAJ jabĺčko. Do tejto súťaže sa zapojili skoro všetci žiaci našej školy. Podarilo sa im nájsť naozaj tie naj kúsky.

Rozhodovanie bolo ťažké a preto sme ocenili viac jabĺčkových naj. Vybrali sme tie najkrajšie, najškaredšie, najväčšie, najmenšie aj najzaujímavejšie jabĺčka.

Samozrejme ani jabĺčka nevyšli navnivoč. Spracovali sme ich do podoby výborných jabĺčkových koláčikov. Žiaci napiekli chutné jabĺčka v župane, hnetený jabĺčkový koláč i nepečenú jabĺčkovú tortu.

Proste sme mali poriadnu hostinu, ktorá vyvrcholila 16. októbra na Svetový deň zdravej výživy.

Ešteže sme si to stihli nafotiť ako sa nám to podarilo, lebo za chutnými taniermi a koláčmi sa len tak zaprášilo.

Viac fotografií je možné nájsť na stránke Fotogaléria školy